1401-06-23   ||   1946

بازگشت غرورآفرین تیم ملی سومو زنان و مردان از قرقیزستان

تیم ملی سومو ایران با کسب 2 مدال طلا، 4 مدال نقره و 4 مدال برنز بر سکوی سوم قاره کهن ایستاد

به گزارش کمیته ارتباطات تشکیلات سومو ایران، روز دوشنبه در مسابقات قهرمانی اوپن سومو آسیا در جریان بیست و یکمین دوره بازی‌های ورزشی ایسیک‌کول، ورزشکاران ایرانی به مصاف رقبای خود رفتند.

در این رویداد چندورزشی که با حضور مجموعا ۳۵ کشور در رشته‌های مختلف ورزشی و ۹ کشور آسیایی و اروپایی در رشته سومو سازماندهی گردید، تیم ملی تحت هدایت دکتر جاسم منوچهری بنیان‌گذار سومو در ایران توانست به ۲ مدال طلا، ۴ مدال نقره و ۴ مدال برنز دست پیدا کند.

حسین محمودی در ۷۵ کیلوگرم پس غلبه بر رقبای خود، در فینال نتیجه را به نماینده روسیه واگذار و به مدال نقره بسنده کرد. در ۸۵ کیلوگرم محسن ابراهیمی کاپیتان تیم ملی سومو پس از ۲ پیروزی پیاپی به دور ماقبل فینال راه یافت اما با قبول شکست مقابل میزبان راهی جدول رپشاج شد و پس از پیروزی مقابل قزاقستان به مدال برنز دست یافت. ابراهیمی با حضور در جدول اوپن نیز بار دیگر شانس خود را مقابل قهرمانان غول پیکر سومو به آزمون گذاشت و در آنجا نیز توانست نشان برنز را تصاحب نماید. در ۱۰۰ کیلوگرم امجد بالی لاشک با ۳ پیروزی به فینال رقابت‌ها راه یافت اما نتوانست از سد قهرمان قدرتمند اروپا از روسیه بگذرد و نایب قهرمان شد. در ۱۱۵ کیلوگرم محمدرضا عدالت‌لرد با قرعه‌ای سخت در دور نخست به مصاف قهرمان جهان با رنک ۳ فدراسیون جهانی و دارای سهیمه ورلدگیمز از قرقیزستان رفت و در رقابتی جانانه و شکست وی، توانست رکوردی خارق‌العاده‌ در کارنامه ورزشی خود ثبت نماید. وی با ۲ پیروزی و صعود به فینال، پس از روسیه نایب قهرمان دسته سنگین وزن شد. عدالت‌لرد که مورد تشویق و حمایت حاضرین بود در جدول اوپن نیز به میدان آمد و توانست مقتدرانه به مدال طلای این دسته وزنی دست پیدا کند. محمدباقرزاده دیگر نماینده سومو کشورمان در سنگین وزن بود که با شایستگی کامل به نشان برنز این دوره از رقابت‌ها دست یافت. در جدول اوپن امیرمحمد سیاوشی دیگر نماینده سومو کشورمان بود که علی‌رغم اختلاف وزن فاحش با رقبای خود، شجاعانه نایب قهرمان اوپن آسیا شد.

یکی از مهم‌ترین رخدادهای این دوره از رقابت‌ها حضور رزیتا خدادی نخستین بانوی ایرانی تاریخ بود که پا در میدان آسیایی سومو گذاشت و مقتدرانه در کنار عفت، نجابت و پوشش کاملا ایرانی اسلامی خود به دو نشان طلا و برنز در دو دسته وزنی فوق سنگین و اوپن دست یافت و برگ زرینی از تاریخ این رشته ورزشی را به نام خود ثبت کرد.

تیم ملی سومو کشورمان با هدایت دکتر جاسم منوچهری سرمربی تیم ملی و بنیان‌گذار این هنر رزمی در جمهوری اسلامی ایران بعد از روسیه و قرقیزستان در جایگاه سوم تیمی مسابقات قهرمانی سومو اوپن آسیا ایستاد. علی تاجیک نماینده وزارت ورزش و جوانان نیز تیم ملی را در قرقیزستان همراهی نمود. نهایتاً بعد از ظهر امروز چهارشنبه 23 شهریورماه 1401 قهرمانان سومو کشورمان با استقبال مسئولین فدراسیون و خانواده‌های ایشان از طریق فرودگاه بین‌المللی امام خمینی (ره) به میهن بازگشتند.

سومو یک هنر رزمی ژاپنی است که فدراسیون بین‌المللی آن از سال ۱۹۹۸ تاکنون عضو آی. او. سی. بوده و جزو برنامه رسمی ورلد گیمز و کامبت گیمز می‌باشد.